Modulvogntog til Hundested Havn

Nu er der endelig grønt lys for modulvogntog til Hundested Havn


Halsnæs Kommune vedtog på et byrådsmøde tirsdag den 15. september, at de 25 meter lange lastbiler kan køre helt til Hundested Havn. Tilladelse blev givet med stemmerne 16 mod 9.

I spil var også en omkoblingsplads ved amtsvejen 211 men et flertal vedtog altså at modulvogntogene kan køre hele vejen til havnen. Argumentet er, at det er mere hensigtsmæssigt at give lov til kørsel direkte til havnen, i stedet for at omkoble modulvogntogene på pladsen ved Amtsvejen for derefter at køre to lastbiler ned til havnen.

Hundested Havn og Vejdirektoratet skal nu forhandle om, hvilke ændringer i vejforløb, der skal til, for at modulvogntogene kan køre. Vejdirektoratet har allerede afsat midler til ombygningerne.

Danske Havne glæder sig over, at endnu en havn kan se frem til at blive koblet på det landsdækkende net for modulvogntog.