Danske Havnes Initiativpris 2009
Danske Havnes Initiativpris 2009: Fokus på miljø, energi og klima.
Hvem er bedst til at arbejde med miljø, klima og begrænsning af energiforbruget i de danske erhvervshavne? Det er udfordringen i dette års Initiativpris fra Danske Havne.
Initiativprisen gives til en havn, der har taget et ekstraordinært initiativ inden for området. Eksempelvis ved at reducere emissioner eller miljøbelastning, ved at understøtte eller udvikle bæredygtig energi eller transport, eller noget helt femte.
”De danske havne arbejder meget med at nedbringe energiforbrug, CO2-udslip og miljøpåvirkninger”, siger Nete Herskind, vicekontorchef i Danske Havne. ”Senest vandt Odense Havn Climate Cup Reduktionsprisen 2009. Og der er mange andre gode eksempler. Dem vil vi gerne sætte fokus på. Vi ser frem til mange gode initiativer.”
Danske Havnes Initiativpris 2009 uddeles på Danske Havnes 92 års fødselsdag den 4. december i år.
Dommerkomitéen for Initiativpris 2009 består af:
- Ella Maria Bisschop-Larsen, præsident i Danmarks Naturfredningsforening
- Martin Lidegaard, formand for Klimatænketanken Concito
- Niels Bergh-Hansen, koncerndirektør i Dong Energy
- Ajs Dam, partner i Firstline Communication
- Nete Herskind, vicekontorchef i Danske Havne.
Danske Havne har to gange tidligere uddelt en årlig initiativpris. Målet har været at sætte fokus på gode historier og eksempler på best practice i havnene.
Fakta: Tidligere vindere af Danske Havnes Initiativpris
2007 Kalundborg Havn
2008 Grenå Havn
Link til Havnens Energi, Danske Havnes idépjece om miljø, energi og klima.
Kontakt Danske Havnes sekretariat på tlf. 3370 3530.