Danmark skal turde investere i grøn og blå infrastruktur! 

Vil du vide mere? Klik på "læs mere" for at læse de danske havnes ønsker til forårets infrastrukturforhandlinger!

GODSOMSÆTNING FRA STØRRE DANSKE HAVNE TIL OG FRA UDVALGTE LANDE OG REGIONER (2014-2019)

Fra 2014-2019 er den totale godsomsætning stigende fra 57.213 tusinde tons til 66.099 tusinde tons i 2019. 2018 var periodens bedste år med en godsomsætning på 67.074 tusinde tons. Havnenes vigtigste handelspartnere baseret på godsmængde i hele perioden 2014-2019 er Tyskland, Sverige og Norge. Den største stigning i perioden er for USA og Asien og de største fald er for Syd- og Mellemamerika, Finland, Polen.

Land/1000 tons 201420152016201720182019
Tyskland12.79313.15713.49714.84615.64814.640
Sverige12.36013.88714.60813.84113.44712.795
Norge9.0339.1389.70410.72211.30710.068
Rusland2.8976.0586.4404.5084.3934.219
Storbritannien4.4603.1683.1263.7023.4093.738
Nederlandene2.7593.4373.8922.5762.5233.071
USA1.1182.6812.5822.4393.2973.858
Letland1.4652.4622.3351.8622.1591.972
Belgien1.1371.4921.2051.5891.5671.676
Asien7041.1351.2511.5861.6922.213
Syd og Mellemamerika2.4081.5981.4481.2751.089953
Finland1.4451.5521.0641.1971.1101.027
Polen1.2878088731.0511.142931
Estland4698447231.020617842
Spanien5546607459177361.069
Litauen666629704728964858
Tyrkiet592504622614710613
Island359384526549491484
Færøerne346317349381480556
Afrika, vest361670280278293516
Total57.21364.58165.97465.68167.07466.099

Kilde: SKIB50

Tabellen inkluderer alle havne i Danmark, og ikke kun medlemmer af Danske Havne.

Det er kun større danske havne med en årlig godsomsætning på omkring 1 mio. ton eller mere.

Opdateret 5. august 2020

Scroll til toppen