De danske erhvervshavne 2020 tror på grøn omstilling og sætter handling bag!

Læs vores nye rapport om en branche i udvikling

GODSOMSÆTNING FRA STØRRE DANSKE HAVNE TIL OG FRA UDVALGTE LANDE OG REGIONER (2014-2019)

Fra 2014-2019 er den totale godsomsætning stigende fra 57.213 tusinde tons til 66.099 tusinde tons i 2019. 2018 var periodens bedste år med en godsomsætning på 67.074 tusinde tons. Havnenes vigtigste handelspartnere baseret på godsmængde i hele perioden 2014-2019 er Tyskland, Sverige og Norge. Den største stigning i perioden er for USA og Asien og de største fald er for Syd- og Mellemamerika, Finland, Polen.

Land/1000 tons 201420152016201720182019
Tyskland12.79313.15713.49714.84615.64814.640
Sverige12.36013.88714.60813.84113.44712.795
Norge9.0339.1389.70410.72211.30710.068
Rusland2.8976.0586.4404.5084.3934.219
Storbritannien4.4603.1683.1263.7023.4093.738
Nederlandene2.7593.4373.8922.5762.5233.071
USA1.1182.6812.5822.4393.2973.858
Letland1.4652.4622.3351.8622.1591.972
Belgien1.1371.4921.2051.5891.5671.676
Asien7041.1351.2511.5861.6922.213
Syd og Mellemamerika2.4081.5981.4481.2751.089953
Finland1.4451.5521.0641.1971.1101.027
Polen1.2878088731.0511.142931
Estland4698447231.020617842
Spanien5546607459177361.069
Litauen666629704728964858
Tyrkiet592504622614710613
Island359384526549491484
Færøerne346317349381480556
Afrika, vest361670280278293516
Total57.21364.58165.97465.68167.07466.099

Kilde: SKIB50

Tabellen inkluderer alle havne i Danmark, og ikke kun medlemmer af Danske Havne.

Det er kun større danske havne med en årlig godsomsætning på omkring 1 mio. ton eller mere.

Opdateret 5. august 2020

Scroll til toppen