Danmark skal omstille den tunge transport til grøn energi! 

De danske havne er det ideelle sted at kickstarte den grønne omstilling af godstransporten - blandt andet med Power-to-X teknologi. Læs vores to rapporter, "Grønne Erhvervshavne 2020" og "En grøn havnestrategi for Power-to-X" her!

Godsomsætning for medlemmer af Danske Havne 2011-2020

Godsomsætningen falder i perioden 2011-2020 samlet set fra 69.245 tusinde ton. ton til 64.822 tusinde ton i 2020, svarende til et fald på 6,5 pct.  Godsomsætningen baserer sig i høj grad på udenrigshandel hvorfor udviklingen i hovedtræk afspejler konjunkturerne på verdensmarkedet.

Havn, 1.000 ton.2011201220132014201520162017201820192020
Copenhagen Malmö Port AB (CMP)***13.71114.10014.40014.50015.00015.70015.50015.10014.80013.900
Aarhus Havn9.1698.2688.0597.6147.7078.0388.3998.4968.6188.895
Associated Danish Ports A/S (ADP)*12.92811.54111.1239.7559.2988.4408.2207.5627.5676.323
Helsingør Havn******4.0143.9793.9644.4224.5244.8054.9825.1845.0885.060
Esbjerg Havn4.1644.4824.6964.5654.2384.5494.5764.4504.3134.298
Aalborg Havn2.7422.5062.3412.5582.9482.8763.1232.7152.9953.046
Frederikshavn Havn2.4542.5632.4122.4192.3512.8092.5382.5542.5672.481
Hirtshals Havn1.3521.5051.4491.5891.7691.7821.8791.8961.9461.927
Odense Havn1.7042.0761.8152.3812.3541.9672.3352.3471.7971.879
Køge Havn1.5961.5111.6241.6121.6852.0791.9251.7821.6361.675
Thyborøn Havn9301.0828278919081.6071.8681.6461.5311.835
Aabenraa Havn1.4221.0641.5711.5411.5641.3791.5471.6031.4131.683
Rønne Havn1.5841.6021.3471.3971.4121.4751.4371.5221.3931.338
Grenaa Havn1.3331.3691.4201.3091.2821.3501.4151.5071.2901.339
Randers Havn1.3201.0489561.0841.1381.1021.2261.2801.1691.119
Kolding Havn1.0751.2051.1541.2631.1061.2101.2921.2491.1311.277
Vejle Havn794766778710889781785833767744
Horsens Havn684696735699798838759797719833
Vordingborg Havn251255257271361252502530695928
Kalundborg Havn2.6612.0281.9511.1221.1461.004932697693766
Hanstholm Havn236292222179189213274920509330
Guldborgsund Havne****384447468464439491489461481374
Næstved Havn323370322295403436420595428592
Korsør Havn387379291353396493420415428280
LollandErhvervshavne*****569632565548484598507474388472
Skagen Havn276241189165162402198350313364
Hundested Havn2572522486227237247224227303
Hobro Havn127171116116224242268238203119
Hvide Sande (2014 - )0000118173163161158167
Ærøskøbing Havn6685123115108113126133122107
Skive Havn901441101097510075831110
Nykøbing M. Havn66917363715868707793
Struer Havn129111138167916494825671
Søby Havn84635651585856565373
Faaborg Havn69484737414436394359
Kongsdal Havn55505456635138394037
Assens Havn628011268263427291210
Thisted Havn213229242012251665
Aarøsund Havn6354332452
Marstal Havn5357411111514
Nexø Havn1710158169181143
Stubbekøbing Havn0000000111
Bornholms Regionskommune**0000110000
Lemvig Havn2932150000000
Løgstør Havn2000000000
Rømø (2014 - )0000000000
Sønderborg Havn497391000000
ALLE MEDLEMSHAVNE69.24567.30966.09064.53265.69467.87668.79268.15265.79864822

*ADP består af havnene i Fredericia, Middelfart og Nyborg. Derfor opgøres havnene ikke separat.
** Bornholms Regionskommune består af havnene i Allinge, Bølshavn, Gudhjem, Hammer, Hasle, Nørrekås, Sandvig, Svaneke, Tejn og Vang Pier.
*** CMP består af havnene i København og Malmö.
**** Nykøbing Falster, Orehoved, Stubbekøbing og Gedser Havn er lagt sammen til Guldborgsund Havne. Derfor opgøres havnene ikke separat.
***** LollandErhvervshavne består af havnene i Nakskov og Rødbyhavn. Derfor opgøres havnene ikke separat.
****** Godsomsætningen for Helsingør opgøres ikke separat for Helsingør Selvstyrehavn som medlem i Danske Havne.

Kilde: Danmarks Statistik (SKIB101)

Af tabellen fremgår den samlede godsomsætning for hver af Danske Havnes medlemmer i perioden 2011-2020

Opdateret 3. juni 2021

Scroll til toppen