Danmark skal omstille den tunge transport til grøn energi! 

De danske havne er det ideelle sted at kickstarte den grønne omstilling af godstransporten - blandt andet med Power-to-X teknologi. Læs vores to rapporter, "Grønne Erhvervshavne 2020" og "En grøn havnestrategi for Power-to-X" her!

Indenrigs og udenrigs færgetransport af passagerer

Antallet af indenrigspassagerer stiger i hele perioden 2015-2019. Antallet af udenrigspassagerer er nogenlunde konstant i perioden. Derefter betyder COVID-19-pandemien i 2020, at passagertallet for især udenrigsruter falder kraftigt. For indenrigsruter blev året til dels reddet af sommerpakken 2020s gratis færger. Antallet er opgjort per 1000 passagerer.

Indenrigsfærgeruter

Rute/år201520162017201820192020
Sjællands Odde-Aarhus253126302873314433862436
Esbjerg-Fanø162916681753182918231809
Hov-Samsø429450477491501536
Tårs-Spodsbjerg513542547534524478
Svendborg-Ærøskøbing475498521546528439
Hundested-Rørvig288289279298288325
Hals-Egense295311341369358317
Bøjden-Fynshav324332343363348297
Frederikshavn-Læsø249273276285279287
Branden-Fur195180187257245241
Kleppen-Venø228226234234231232
Kalundborg-Samsø176191198211205215
Aarø-Aarøsund157166161174176207
Fejø-Kragenæs159167167162170183
Ballebro-Hardeshøj183176174169179166
Rudkøbing-Marstal00004160
Hvalpsund-Sundsøre224171141151154153
Feggesund overfart141137143142144136
Thyborøn-Agger124131131127117129
Stigsnæs-Agersø101100104110111122
Fåborg-Avernakø-Lyø969493117111122
Holbæk-Orø9910194103103113
Køge-Rønne5967707279103
Havnsø-Sejerø8889858884103
Søby-Fynshav6875817673102
Gudhjem-Christiansø737674797482
Udbyhøj Nord - Udbyhøj Syd0071726881
Horsens-Endelave565752596272
Rudkøbing-Strynø656968717671
Sjællands Odde-Ebeltoft157150798010870
Stigsnæs-Omø515352525064
Fåborg-Søby333531394664
Svendborg-Skarø-Drejø414848515054
Femø-Kragenæs434850515153
Hov-Tunø454645525052
Bandholm-Askø414040434247
Stubbekøbing-Bogø272428292837
Næssund overfart63152484636
Assens-Baagø252526272335
Grenaa-Anholt262829313332
Barsø Landing - Barsø000211929
Kragenæs-Askø000001

Kilde: SKIB33

Udenrigsfærgeruter

Rute/år201520162017201820192020
Helsingør-Helsingborg764375247310715371043547
Rødby Færgehavn-Puttgarden613960165869562454822330
Rønne-Ystad133013751450148416361424
Gedser-Rostock14481595170817391680772
Hirtshals-Kristiansand12961294127812421246443
Frederikshavn-Göteborg12481247122612251235422
Hirtshals-Larvik735709676681695372
Havneby-List344375398420455284
Hirtshals-Stavanger-Bergen482501504493526260
København-Oslo766766781775788181
Rønne-Fährhafen Sassnitz10110810711114388
Frederikshavn-Oslo44143346845444674
Grenå-Halmstad0000047
Hirtshals-Torshavn497375717431
Grenå-Varberg1781681571501476
Nexø-Polen29323135304

Kilde: SKIB34

Opdateret 17. juni 2021

Scroll til toppen