De danske erhvervshavne 2020 tror på grøn omstilling og sætter handling bag!

Læs vores nye rapport om en branche i udvikling

Indenrigs og udenrigs færgetransport af passagerer

Antallet af dobbeltture stiger i hele perioden 2014-2019. Antallet af dobbeltture vokser med 7,6 % fra 2018 til 2019. Specielt færgeruten Rønne-Ystad tegner sig for en stor del af den årlige vækst, med en vækst på 15,3 % flere dobbeltture end 2018.

Antallet er opgjort per 1000 passagerer.

Indenrigsfærgeruter

Enhed: Dobbeltture     
Færgerute20142015201620172018
Sjællands Odde-Aarhus28023151350536763662
Køge-Rønne368408369382365
Hundested-Rørvig51425108526452965288
Kalundborg-Samsø926960987967996
Fåborg-Søby88387391500
Fåborg-Avernakø-Lyø22272156215022172203
Svendborg-Ærøskøbing36343611370139103912
Svendborg-Skarø-Drejø14701467145715051493
Assens-Baagø16091631161017311620
Søby-Fynshav97295499111310
Aarø-Aarøsund65326594684966766828
Horsens-Endelave10471024101810191023
Grenaa-Anholt248262261261268
Frederikshavn-Læsø14241422146015101572
Thyborøn-Agger56065617565461655991
Esbjerg-Fanø1469915067152351556216075
Total4958950871520325262751942

Kilde: SKIB33

Udenrigsfærgeruter

Færgerute201420152016201720182019
Frederikshavn-Göteborg186217831669182818361870
Frederikshavn-Oslo308313318318310319
Grenå-Varberg553614589585590559
Hirtshals-Kristiansand9159239719639801023
Hirtshals-Larvik650643658660658657
Hirtshals-Stavanger-Bergen361361351357383347
Hirtshals-Torshavn545660626158
København-Oslo340352349355350349
Nexø-Polen827385778280
Rønne-Ystad143514561445144415261759
Total656065746495664967767292

Kilde: SKIB34

Opdateret 5. august 2020

Scroll til toppen